Skip to content Skip to footer

Vše, co potřebujete vědět o strategiích zapojení zaměstnanců

Když byl pojem zapojení zaměstnanců zaveden, nikdo si nedovedl představit, jak vzroste v dnešní době jeho význam. Význam zaměstnanecké zkušenosti je srovnatelný se zákaznickou zkušeností a jako obchodní strategie byla vždy klíčovým zájmem vrcholových vedoucích pracovníků a manažerů lidských zdrojů. Vliv řízení motivace zaměstnanců na obchodní strategie se totiž neomezuje pouze na dosažení lepších výsledků organizace. Zapojení zaměstnanců má zásadní význam pro dlouhou životnost organizace; je to v podstatě obchodní imperativ.

Aby strategie zapojení zaměstnanců fungovaly, je nezbytné nejprve určit největší problémy v oblasti lidských zdrojů, jako je nízká morálka, nezapojení zaměstnanců, snížená produktivita atd. Jakmile jsou výzvy jasné, je snazší pochopit cíle strategie zapojení.

Co je cílem strategií zapojení zaměstnanců?

Formulování jasných, měřitelných a dosažitelných cílů je prvním krokem k vytvoření úspěšných strategií zapojení zaměstnanců. Tyto cíle nabízejí směr plánům zapojení zaměstnanců a pomáhají později kvantifikovat jejich úspěšnost. Nejčastějšími cíli jsou např:

·   Zvýšit produktivitu

·   Snížit míru absencí

·   Zvýšit udržení zaměstnanců

·   Zvýšit spokojenost zaměstnanců

·   Zvýšit uspokojení z práce

·   Obohatit organizační kulturu

Všechny tyto cíle mají zásadní význam pro budování plně zapojených zaměstnanců. Je však důležité zvolit správné cíle pro vaši organizaci, a to důkladným provedením auditu a měřením úrovně zapojení zaměstnanců. Cíle, které si zvolíte, vám pomohou při určování postupu, jak jich dosáhnout.

Jaký by měl být váš rozpočet na program zapojení zaměstnanců?

Strategický program pro zapojení zaměstnanců vyžaduje řádně naplánovanou investici zdrojů a času. Není sice moudré drasticky vyčlenit značnou část rozpočtu na program řízení motivace zaměstnanců, ale zároveň není realistické se domnívat, že nelze vyčíslit ROI  do takového programu. Je třeba stanovit rozumnou rovnováhu mezi pravděpodobnou ROI, na kterou se zaměřujete, a finančními prostředky a časem, které vyčleníte.

Studie ukazují, že ideální je investovat do programu uznání a odměn přibližně 1 % nebo více mzdových prostředků. S touto výší investice organizace s větší pravděpodobností předčí ostatní, které tolik neinvestují. Je však třeba poznamenat, že tento rozpočet se týká pouze programů, které zahrnují odměny a uznání, nikoliv každé strategie.

Jak vytvořit strategii zapojení zaměstnanců?

Při sestavování plánu zapojení zaměstnanců je třeba postupovat obzvláště strategicky tak, aby každý plán, do kterého investujete, přesně řešil skutečný problém vaší organizace.

Na samém začátku musíte jasně identifikovat hlavní hnací síly nebo kritické oblasti zapojení zaměstnanců. Mezi klíčové oblasti dlouhodobé strategie zapojení zaměstnanců patří kariérní růst, rozmanitost a sounáležitost, vedení, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a wellness, odměny a uznání, kompenzace a benefity, komunikace a tým, bezpečnost a ochrana na pracovišti, pracovní výkon, cíle a poslání atd. Správné faktory zapojení budou přesně reagovat na nejpalčivější problémy v oblasti lidských zdrojů ve vaší společnosti.

Jakmile je to hotovo, je třeba vytyčit realizovatelné plány, jak z těchto klíčových prvků vytěžit hodnotu. Je také nezbytné identifikovat bolestivá místa vašich zaměstnanců, abyste mohli vytvořit iniciativy na míru. Software pro zapojení zaměstnanců, který umožňuje provádět průzkumy a zachycovat a sledovat jejich zpětnou vazbu, je hodnotnou investicí. Můžete také zvážit rozhovor se zaměstnanci napříč všemi odděleními a hierarchiemi, abyste získali užitečné informace o jejich očekáváních od pracoviště. Pokud například uvažujete o wellness a rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, existuje více způsobů, jak to vyjádřit. Měly by však existovat konkrétní iniciativy, jako je půldenní volno v pátek, cvičení jógy v kanceláři, pružná pracovní doba, kredity na členství v posilovně a další wellness aktivity atd.

Jakmile jsou pak tyto iniciativy naplánovány, je čas stanovit priority a podle nich je realizovat. Zde je také třeba mít na paměti, že některé strategie si vyžádají více času a finančních prostředků, takže si ujasněte, které z nich zavedete jako první. Nejlepší cestou vpřed je dále rozdělit konkrétní plány na menší iniciativy. Můžete dokonce zvážit investici do softwaru pro zapojení zaměstnanců, abyste zefektivnili své plány a vybudovali kulturu zaměřenou na zaměstnance.

Závěr

V dnešní době, kdy globální pracovní síla prochází velkými změnami, bude pro vrcholové vedoucí pracovníky a manažery prvořadá pozornost věnována zaměstnanecké zkušenosti a strategiím zapojení. Zejména v době, kdy je svět svědkem „velké rezignace“, budou strategie zapojení zaměstnanců rozhodující pro úspěch organizací.