Mnohí ste si už možno všimli, že v súčasnosti zamestnancom k spokojnosti už nestačí len výplatná páska. Spoločnosti sa musia snažiť vytvárať pridanú hodnotu a pracovné prostredie, ktoré podporuje osobný i profesijný rast a rozvoj. Tu vstupuje do hry zamestnanecká skúsenosť.
Zamestnanecká skúsenosť zahŕňa všetko, s čím sa zamestnanec stretne alebo čo pociťuje počas svojho pôsobenia v určitej spoločnosti. Zahŕňa kultúru, fyzické prostredie, samotnú prácu, ľudí a manažment spoločnosti. V tomto článku si rozoberieme kľúčové fázy zamestnaneckej skúsenosti a to, ako ich efektívne riadiť.
Zamestnanecká skúsenosť v 5 fázach
Existuje päť kľúčových fáz zamestnaneckej skúsenosti. Pochopením týchto fáz a implementáciou stratégií na zlepšenie motivácie zamestnancov počas celého ich životného cyklu môžete vytvoriť pozitívnejšie a produktívnejšie pracovné prostredie. Fázy sú nasledovné:
Povedomie
Prvá etapa zamestnaneckej skúsenosti začína ešte skôr, ako sa jednotlivec vôbec stane zamestnancom. Fáza povedomia zahŕňa všetko, čo potenciálny zamestnanec vidí, počuje a vníma o spoločnosti predtým, ako sa uchádza o prácu v nej. To zahŕňa reputáciu spoločnosti, vnímanie značky a všetky informácie o nej dostupné online.
Spoločnosti môžu zlepšiť túto fázu tým, že zabezpečia, aby mali silnú značku, a tým, že budú vo svojej komunikácii transparentné a autentické. Mali by neustále monitorovať vnímanie značky a zabezpečiť, aby priťahovali špičkové talenty.
Nábor
Fáza náboru zahŕňa proces žiadosti o zamestnanie, pohovoru a finálnej ponuky. Ide o kritickú fázu, pretože je to často prvý priamy kontakt potenciálneho zamestnanca so spoločnosťou.
Spoločnosti môžu zlepšiť túto fázu tým, že zabezpečia, aby ich náborový proces bol vykonávaný efektívne, transparentne a s rešpektom. Nástroje od Staffino môžu pomôcť zefektívniť náborový proces, poskytnúť pozitívnu skúsenosť potenciálnym zamestnancom, ako aj odhaliť neefektívnosť procesov prostredníctvom náborových prieskumov.
Onboarding
Fáza onboardingu zahŕňa proces integrácie nového zamestnanca do spoločnosti, čiže orientáciu, školenie a počiatočné obdobie udomácnenia sa v práci.
Spoločnosti môžu zlepšiť túto fázu napríklad poskytovaním komplexných orientačných a školiacich programov. Je naozaj dôležité zabezpečiť, aby sa noví zamestnanci cítili vítaní a podporovaní. Online onboardingové nástroje sa ukázali ako mimoriadne užitočné pri zvyšovaní motivácie zamestnancov, pretože pomáhajú spoločnostiam vytvárať pozitívnu počiatočnú skúsenosť pre nových kolegov.
Rozvoj
Fáza rozvoja zahŕňa napredovanie zamestnanca v rámci spoločnosti, čiže príležitosti na učenie, rozvoj a kariérny rast, ako aj hodnotenia výkonnosti.
Spoločnosti môžu túto fázu zlepšiť poskytovaním pravidelnej spätnej väzby, uznávaním úspechov zamestnancov a ponúkaním príležitostí na profesionálny rozvoj. Softvér na riadenie zamestnaneckej skúsenosti ako Staffino môže spoločnostiam pomôcť efektívne zvládnuť túto fázu a podporiť kultúru neustáleho rastu a rozvoja.
Odchod
Poslednou fázou zamestnaneckej skúsenosti je odchod zamestnanca zo spoločnosti. Môže to byť z dôvodu odchodu do dôchodku, rezignácie alebo vypovedania zmluvy.
Spoločnosti môžu zlepšiť túto fázu tým, že budú s odchádzajúcimi zamestnancami zaobchádzať s rešpektom a budú viesť výstupné pohovory alebo prieskumy, aby získali prehľad o pozitívnych či negatívnych skúsenostiach zamestnancov. Zamestnanecké prieskumy od Staffino môžu spoločnostiam pomôcť získať cennú spätnú väzbu a zlepšiť tak zamestnaneckú skúsenosť pre budúcich zamestnancov.
Záver
Zamestnanecká skúsenosť je kritickým aspektom úspechu spoločnosti. Pochopením a zlepšením každej fázy zamestnaneckej skúsenosti môžu spoločnosti vytvoriť pozitívne a produktívne pracovné prostredie, ktoré priťahuje, udržiava a rozvíja špičkové talenty. Softvér na riadenie zamestnaneckej skúsenosti zohráva v tomto procese kľúčovú úlohu, keďže dokáže spoločnostiam poskytnúť prehľad a zdroje, ktoré potrebujú, aby vynikli medzi konkurenciou.
Dosiahnite plný potenciál svojho tímu pomocou Staffino
Naša EX platforma vám pomôže udržať si špičkové talenty, sledovať výkon zamestnancov a zlepšiť ich angažovanosť a produktivitu.