Možno nie väčšina, ale rozhodne veľké percento ľudí na celom svete už má skúsenosť s tým, čo to znamená práca čašníka. Dlhé šichty, nespokojní zákazníci a občasné porozbíjané poháre vedia dať človeku poriadne zabrať. A ak ste čašník z profesie, klobúk dole. Mnohokrát náročné remeslo ale nie je nepovšimnuté.
Hollywoodski i česko-slovenskí filmári sú si veľmi dobre vedomí, že denno-denná práca čašníka so sebou prináša toľko vtipných, bizarných a šialených situácií, že by im také nevymysleli ani najlepší scenáristi. A tak sa touto prácou radi nechajú inšpirovať. Tu je niekoľko typov čašníkov v najlepších filmových kúskoch. Možno v nich spoznáte takých, ktorí obsluhovali aj vás.
1. Hyperaktívny
Taklého nájdeme aj v komédii The Slammin´ Salmon (2009), ktorá rozpráva príbeh majiteľa reštaurácie a jeho snahy motivovať svojich zamestnancov k lepšiem u výkonu má jasné posolstvo. Buď vyhrávaš, alebo dostaneš po ústach od bývalej boxerskej hviezdy. Scény, ktoré sršia nápadmi ako získať priazeň zákazníkov by určite stálo za to vidieť v realite. Ktovie, či by zafungovali. Škoda len, že nemali Staffino, majiteľ by hneď vedel, kto z jeho zamestnancov si zaslúži odmenu.
https://www.youtube.com/watch?v=1Dfk40IaWnI
2. Pracovitý
Na polceste medzi komédiou a drámou pracuje mladá Jenna. Reč je o filme Čašníčka (Waitress, 2007). Čašníčka a zároveň pekárka v malom podniku na juhu USA, ktorá je v životnej kríze, neplánovane otehotnie, šetrí peniaze, aby ušla od despotického manžela a k tomu všetkému zamilovaná do ženatého muža. Príbeh Jenny je možno o štipku viac o srdcových záležitostiach ako o obsluhovaní, no každý čašník, ktorý maká, aby si splil svoj sen si tam nájde niečo povedomé.
https://www.youtube.com/watch?v=0cQ0WwcKCLk
3. Vytrvalý
Že animák nemá ako inšpirovať? Rozprávka Ratatouille (2007) o ašpirujúcom šéfkuchárovi a jeho potkaňom pomocníkovi by mohla mnohých naučiť o zápale pre prácu, odhodlaní a vytrvalosti a to aj (alebo možno práve vtedy), keď pracujú pre gastrobiznis. Pár lekcií z poctivého customer servisu by si tu našiel každý, kto denne pracuje s ľuďmi.
4. Flákač
Hej, kamoš, kto tu varí? (Waiting, 2005) je asi najznámejší a najpopulárnejší film o umení robiť čašníka, aký kedy vznikol. Aj keď v prípade tohto filmu nejde veľmi o to „umenie“. Napriek tomu, že od kritiky získal dosť biedne hodnotenie a označenie „nechutný“, diváci boli spokojní. Neodradili ich ani sprosté vtipy, nekonečné klebetenie čašníkov, sťažovanie sa na zákazníkov a nechutné pomsty tým najotravnejším. Každý, kto tento film videl len tajne dúfa, že v jeho okolí takéto „skvosty“ nepracujú.
5. Úspešný
Česko-slovensko-nemecko-maďarská komédia Obsluhoval som anglického kráľa (2006), ktorú pozná väčšina milovníkov “našich” filmov si na Českých levoch v roku uvedenia do kín vyslúžila poctivé štyri víťazstvá a niet sa čomu čudovať. Životná cesta čašníka, ktorí je nenávidený snáď za všetko, čím je, ale aj napriek tomu nezatrpkne a naďalej okolo seba rozdáva úsmev a sníva svoje veľké sny, môže byť inšpiráciou pre každého z “fachu”. A to ani nemusíte obsluhovať šľachtu. A navyše, dostanete veľa pozitívnych hodnotení.
Príbeh Amélie z Montmartru (2001) pozná takmer každý. A aj táto krehká a mierne excentrická hlavná postava v tejto romantickej komédii pracuje v kaviarni. Amélie sa snažila priniesť ľuďom šťastie a to aj za cenu, že niekoho osamelého poliala vriacou kávou, len aby sa ho pokúsila dať dokopy s ďalšou neďaleko sediacou osamelou dušou. Čo by ste povedali na také zoznámenie? Aj keď, ak by bolo úspešné, možno by prišla cez Staffino pochvala.
Keby ste si ako čašník poctivo zarábali a odvádzali dobrú prácu, tak by vás asi celkom naštvalo, keby vám niekto kradol sprepitné. A keby vám kradol aj celé účty, to by vás už určite poriadne na… Československá komédia Vrchní, prchni (1980) patrí medzi najpopulárnejšie ČSR filmové klasiky a vcíti sa do nej každý poctivý čašník. S troškou zlosti pri predstave vlastných ukradnutých zárobkov sa ale určite dobre zasmejete na Svěrákových nezameniteľných vtipoch.